Product #:SRS-30-1005
Mfg. Part #:3TR-WIRTRAN
SRS-30-1005.jpg
  • This product is obsolete.
  • The superseded product was not found.
SR Smith Treo 3TR-WIRTRAN 30W Combo Kit with Three Color LED Pool Lights, One WIR-TRAN Controller & One Button Remote
S.R. Smith
30W Treo Combo Pool Lighting Kit with Three LED Lights
Product #:SRS-30-1005
Mfg. Part #:3TR-WIRTRAN
EA
Description
The WIR-TRAN wireless lighting control system is easy to install and simple to
operate. Now includes replaceable fuse for surge protection.
Branch Availability
content loaded
Specifications
  • BrandS.R. Smith
  • ApplicationPool
  • Shipping Dimensions17 x 17 x 17 inch
  • ChannelNone
  • ColorRed, Yellow, White, Green, Blue, Purple
  • Commercial, Residential, or ProfessionalCommercial, Professional, Residential
  • Cord Length80 foot
  • Each Product Weight33 pound
  • Includes(3) FLED-C-TR Color LED Pool Lights, (1) WIR-TRAN Wireless Light Power Center with Internal 12 VAC Transformer and (1) Button Remote
  • Light Bulb TypeLED
  • Light Colorwhite, blue, green , red, amber, magenta
  • Master Carton Quantity1
  • Minimum Sell Quantity1
  • Pallet Quantity1
  • Power Rating (W)30
  • Voltage Rating (VAC)120
  • Warranty - General3 years
  • Wattage30 watt
  • UPC Code840671120207
Parts & Schematics
SRS-30-1005-sch.jpg
content loaded
Mfg #
Product #
Description
Notes
FLED-C-TR
FST-30-7231
Product #: FST-30-7231
Mfg #: FLED-C-TR
Notes:
Not Displayed, included with kit, amount provided with kit varies
A10670
Screw, 8-32, 1/4 length
Product #:
Mfg #: A10670
2
Relay Cover
Mfg #: 02-15285-00
3
Bracket Mount, WIR-TRAN
Mfg #: 02-15314-00
4
Screw, 6-32, 1/4 length
5
M3 Screw, 14mm length
6
M3 Screw, 4mm length
7
Nut, 6-32, Star Lock
8
PCB Standoff
9
Bracket, Mounting Plate
10
Rocker Switch, 20A, 125VAC
11
8 Position Terminal Block
12
LS-12V
FST-27-4003
LS-12V COLOR LIGHT STREAM TRANSFORMER 12VAC
Product #: FST-27-4003
Mfg #: LS-12V
13
Antennae, 5 CM, 915MHz