Product #:WWP-25-1361
Mfg. Part #:640-1361 V
WWP-25-1361.jpg
Waterway™ 640-1361 V 32" Black Diamond Strip Channel Drain for Concrete Pool
Waterway
32" Black Diamond Strip Channel Drain for Concrete Pool
Product #:WWP-25-1361
Mfg. Part #:640-1361 V
EA
Description
The Waterway™ 32" Diamond Strip Drains are an essential part to any swimming pool, and are used to remove water from the pool in a quick and effective way. It is a genuine Waterway™ product.
Feature Bullets
  • Total open area: 37.7 sq. in.
  • Frame size: 32" channel
  • Floor flow rate (One Port Center): 280 GPM, 2.5" plumbing
  • Floor flow rate (Two Ports): 320 GPM, 2.5" plumbing
  • Wall flow rate (One Port Center): 216 GPM, 2.5" plumbing
  • Wall Flow Rate (Two Ports): 216 GPM, 2.5" plumbing
  • Flow Rate @ 1.5 ft/sec: 110 GPM
  • Unblockable
  • Branch Availability
    content loaded
    Specifications
    • BrandWaterway
    • ApplicationPool, Spa
    • Shipping Dimensions33.38 x 8 x 8 inch
    • ColorBlack
    • Commercial, Residential, or ProfessionalResidential
    • Connection Size 12 inch
    • Connection Size 1 FITSocket
    • Connection Size 22.5 inch
    • Connection Size 2 FITSpigot
    • Cover Open Area37.7 square inch
    • Cover ShapeOval
    • Cover StyleDiamond Strip
    • Each Product Weight6.53 pound
    • FinishStandard
    • Floor Flow Rate Measure A280 gal/min
    • Floor Flow Rate Measure A at3.75 ft/s
    • Floor Flow Rate Measure B320 gal/min
    • Floor Flow Rate Measure B at4.29 ft/s
    • Frame Size32 inch
    • Includes2 2" MPT Plugs