Product #:AMP-30-0121
Mfg. Part #:640121
AMP-30-0121.jpg
  • This product is obsolete.
  • The superseded product was not found.
Pentair IntelliBrite® 640121 5G Color Underwater LED Spa Light 120V 18W 50' Cord
Pentair
IntelliBrite® 5G Color LED Spa Light 120V 18W 50' Cord
Product #:AMP-30-0121
Mfg. Part #:640121
EA
Description
Pentair IntelliBrite® 640121 5G Color Underwater LED Spa Light 120V 18W 50' Cord. IntelliBrite 5G automated color-changing pool and spa lights feature LED technology; the wave of the future in energy efficiency, lifetime value, quality of light, and controllability. With IntelliBrite 5G lights, combinations of individual colored LEDs are mixed and matched to achieve a vibrant spectrum of colors. These combinations are power sequenced to illuminate and cycle through colors at varying speeds, and in different sequences of color. Combined with a custom reflector and unique lens design, the IntelliBrite 5G lights offers super efficiency while being the brightest yet most energy efficient underwater LED light available.
Feature Bullets
  • Consumes less energy than halogen or incandescent lights
  • Pool lens can be rotated to 180° to provide wide beam pattern (standard) or narrow beam pattern
  • Designed to work with IntelliTouch® and EasyTouch® Control Systems
  • Available in 120-V and 12-V versions
  • Branch Availability
    content loaded
    Specifications
    • BrandPentair
    • ApplicationPool, Spa
    • Shipping Dimensions11 x 9 x 11.5 inch
    • ChannelNone
    • ColorRed, White, Green, Blue
    • Cord Length50 foot
    • Each Product Weight8.6 pound
    • Light Bulb TypeLED
    • Light Color5G Color
    • MaterialBronze
    • Minimum Sell Quantity1
    • Pallet Quantity64
    • Power Rating (W)18
    • Standards ApprovalsCSA Certified
    • Voltage120V