Product #:EMR-60-6183
Mfg. Part #:AST095
EMR-60-6183-1.jpg
  • This product is obsolete.
  • The superseded product was not found.
U.S. MOTORS AQUA-SHIELD AST095 EZ48 Pool/Spa Pump 56J ODP C-Flange Motor .95THP 115/230V 60Hz
U.S. MOTORS
AQUA-SHIELD EZ48 Pool/Spa Pump 56J ODP C-Flange Motor .95THP 115/230V 60Hz
Product #:EMR-60-6183
Mfg. Part #:AST095
EA
Description
Branch Availability
content loaded
Specifications
  • BrandU.S. MOTORS
  • Ambient Temperature50 degrees Celsius
  • Shipping Dimensions15.32 x 8.25 x 10.5 inch
  • ApplicationPool, Spa
  • Bearing TypeSealed Ball
  • ColorBlack
  • Duty CycleContinuous
  • Each Product Weight19 pound
  • Frequency Rating (Hz)60
  • Horsepower0.95 horse power
  • Insulation ClassB
  • Length Less Shaft11.25 inch
  • Master Carton Quantity1
  • Material300 Stainless Steel
  • Minimum Sell Quantity1
  • Motor Enclosure TypeOpen Drip Proof
  • Motor Frame Size56J
  • Motor Shaft RotationCounterclockwise
  • Motor Speed1-Speed
  • Motor Thermal ProtectionAutomatic Reset
  • Pallet Quantity1
  • PhaseSingle
  • RPMs Max3450
  • RPMs Min3450
  • Voltage115V, 230V