Product #:SRS-30-1004
Mfg. Part #:2TR-WIRTRAN
- This product is obsolete.
- The superseded product was not found.
S.R. Smith Treo 2TR-WIRTRAN 30W Combo Kit with Two Color LED Pool Lights, One WIR-TRAN Power Center and One Button Remote
S.R. Smith
30W Treo Combo Pool Lighting Kit with Two LED Lights
Product #:SRS-30-1004
Mfg. Part #:2TR-WIRTRAN
EA
Description
The WIR-TRAN wireless lighting control system is easy to install and simple to
operate. Now includes replaceable fuse for surge protection.
Branch Availability
content loaded
Specifications
- BrandS.R. Smith
- ApplicationPool
- Shipping Dimensions18 x 15 x 11 inch
- ChannelNone
- ColorRed, Yellow, White, Green, Blue, Purple
- Commercial, Residential, or ProfessionalCommercial, Professional, Residential
- Cord Length80 foot
- Each Product Weight23 pound
- Includes(2) FLED-C-TR Color LED Pool Lights, (1) WIR-TRAN Wireless Light Power Center with Internal 12 VAC Transformer and (1) Button Remote
- Light Bulb TypeLED
- Light Colorwhite, blue, green , red, amber, magenta
- Master Carton Quantity1
- Minimum Sell Quantity1
- Pallet Quantity1
- Power Rating (W)30
- Voltage Rating (VAC)120
- Warranty - General3 years
- Wattage30 watt
- UPC Code840671120184
Parts & Schematics
content loaded
Mfg #
Product #
Description
Notes
FLED-C-TR
FST-30-7231
Product #: FST-30-7231
Mfg #: FLED-C-TR
Notes:
Not Displayed, included with kit, amount provided with kit varies1
A10670
Screw, 8-32, 1/4 length
Product #:
Mfg #: A10670
2
Relay Cover
Mfg #: 02-15285-00
3
Bracket Mount, WIR-TRAN
Mfg #: 02-15314-00
4
Screw, 6-32, 1/4 length
5
M3 Screw, 14mm length
6
M3 Screw, 4mm length
7
Nut, 6-32, Star Lock
8
PCB Standoff
9
Bracket, Mounting Plate
10
Rocker Switch, 20A, 125VAC
11
8 Position Terminal Block
12
LS-12V
FST-27-4003
LS-12V COLOR LIGHT STREAM TRANSFORMER 12VAC
Product #: FST-27-4003
Mfg #: LS-12V
13
Antennae, 5 CM, 915MHz