Product #:PAC-60-5176
Mfg. Part #:356551S
- This product is obsolete.
- The superseded product was not found.
Pentair 356551S 2 Speed Black Thru-Bolt Motor with Switch 1HP 115V 60Hz
Pentair
2 Speed Black Thru-Bolt Motor with Switch 1HP 115V 60Hz
Product #:PAC-60-5176
Mfg. Part #:356551S
EA
Description
Documents
No documents available
Branch Availability
content loaded
Specifications
- BrandPentair
- ApplicationInground, Pool
- Shipping Dimensions22.5 x 9.25 x 11.5 inch
- ColorBlack
- Each Product Weight24 pound
- Frequency Rating (Hz)60
- Horsepower1 horse power
- Master Carton Quantity1
- Minimum Sell Quantity1
- Motor Speed2-Speed
- Pallet Quantity1
- Voltage115V